top of page

Wielkie powroty, czyli nauka języka po dłuższej przerwie.

Któż nie miał tego problemu? Chyba każdemu zdażyło się zrobić przerwę w jakimś istotnym aspekcie rozwoju. Nieważne, czy chodziło o uczęszczanie na siłownię, czy przerwę w upragnionej nauce gry na gitarze. Zauważyłeś zapewne, że długa i solidna przerwa nie sprzyja procesowi rozwoju. Tak samo jest w przypadku nauki języka. Jak zatem wziąć się w garść i ruszyć dalej? Od czego w ogóle zacząć?Strach


Zanim poruszymy temat kroków, które powinniśmy podjąć wracając do nauki języka, zastanówmy się jeszcze przez chwilę, dlaczego wydaje się to aż takie trudne. Jak się pewnie domyśliłeś z nagłówka, głównym winowajcą jest strach doprawiony dezorientacją, które wynikają z niewiedzy na temat wspomnianych kroków. Poznanie tych kroków będzie równoznaczne z przezwyciężeniem strachu, ponieważ nakreślenie precyzyjnego planu działania uśmierzy Twoje obawy i doda pewności, że idziesz w dobrym kierunku.


Dlaczego zrobiłeś przerwę?


Pierwszym kluczowym krokiem w powrocie do nauki języka będzie lekkie cofnięcie się myślami w czasie, po to by przeanalizować całą sytuację. Zastanów się spokojnie czy przerwa w nauce języka była uzasadniona. Czy faktycznie nie byłeś w stanie kontynuować nauki, czy może był to efekt wymówek. W tym miejscu bądź dla siebie surowy, ponieważ "narobiłeś sobie bigosu".


Jeżeli faktycznie nie mogłeś się uczyć np. ze względów zdrowotnych czy innej krytycznej sytuacji, to jesteś usprawiedliwiony. Nie usprawiedliwiają Cię natomiast wymówki w stylu "nie miałem czasu", "warunki były niesprzyjające", "nie miałem pieniędzy", itd. Traktując swój rozwój językowy poważnie przezwyciężyłbyś wymienione przeciwności np. lepszą organizacją czasu, poprawą warunków, czy nauką z darmowych źródeł.

Oczywiście wymienione przykłady to tylko namiastka tego, co mogło Ci "przeszkodzić" w nauce. Sam dobrze czujesz, kiedy oszukujesz siebie, prawda? Zatem warto zmierzyć się z rzeczywistością i wyciągnąć wnioski na przyszłość, aby nie powtórzyć tych błędów. Ich konsekwencje już znasz - to utrata części zdobytej wiedzy i strach przed powrotem do nauki.

“Sekret wychodzenia do przodu tkwi w tym, aby zacząć.”

Mark Twain


Sprawdź swój aktualny poziom


Dlaczego to takie ważne? Jako wyjaśnienie lubię przyrównywać naukę języka z podróżą. Swoją drogą zawsze przypominam, że nauka języka to właśnie pewnego rodzaju podróż - podróż językowa. A więc, jak w każdej podróży, musisz znać miejsce, z którego wyruszasz oraz miejsce docelowe. Jeżeli nie znałbyś swojego poziomu językowego, nie wiedziałbyś z jakiego punktu startujesz. W takim przypadku nawet najlepsza mapa nie pomoże Ci w dotarciu do celu.


Wiemy już, że konieczne jest sprawdzenie swojego aktualnego poziomu językowego. Możesz to zrobić na trzy sposoby:


  1. Ocena własna - w mojej opinii najbardziej ryzykowny i najmniej dokładny sposób na poznanie swojego aktualnego poziomu. Jeżeli jednak zdecydujesz się na nią, koniecznie sprawdź materiały, z których uczyłeś się języka przed przerwą w nauce. Odpowiedz sobie na kilka pytań. Jaki poziom miały? Czy dalej czujesz, że władasz językiem na tym poziomie? Ile pamiętasz sprzed przerwy? Jak bardzo w tym czasie mógł spaść Twój poziom? To trudne pytania i raczej polecałbym tę metodę osobom bardziej doświadczonym w nauce języków.

  2. Test poziomujący - nie idealny, ale wystarczający sposób na ocenę aktualnego poziomu językowego. Polecam testy poziomujące z zaufanych źródeł np. najbardziej renomowanych wydawnictw językowych czy szkół językowych. Jednak nie zawsze są one darmowe! Z pomocą przychodzi moja #szkołajęzykowa i darmowy test poziomujący, który pomoże Ci wstępnie oszacować aktualny poziom - KLIKNIJ W LINK I PODĄŻAJ ZA INSTRUKCJAMI - www.englishup.pl/test.

  3. Ocena specjalisty językowego - najlepsza w mojej opinii metoda na weryfikację swojego poziomu. Poproś o pomoc specjalistę językowego, najlepiej nieprzypadkową osobę, tylko taką której kwalifikacje były zweryfikowane. Zaufanych specjalistów znajdziesz np. w dobrej szkole językowej. Jeżeli jesteś zainteresowany profesjonalną weryfikacją swojego poziomu zgłoś się do mojej szkoły ENGLISHUP poprzez formularz lub kontakt mailowy - www.englishup.pl. Pamiętaj, że specjalista językowy posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie i narzędzia do tego, żeby z dużą precyzją ocenić Twój aktualny poziom językowy.

Aktualna ocena poziomu językowego to najcenniejsza informacja startowa w powrocie do nauki języka, dlatego nigdy nie pomijaj tego etapu.


Wybierz formę nauki


Forma nauki to kolejna rzecz, na którą powinieneś się zdecydować. Na potrzeby powrotu do nauki języka, możemy wyodrębnić dwie główne formy nauki:


  1. Nauka samodzielna - szczególnie polecam ją osobom samodzielnym, ambitnym i zdeterminowanym. Jeżeli samodyscyplina nie jest Ci obca, powinieneś sobie poradzić. Kluczowe będzie utrzymanie motywacji na wysokim poziomie, duża ciekawość dotycząca nauki języka, wnikliwość w doborze materiałów, przejęcie całkowitej kontroli nad swoim rozwojem językowym w postaci opracowania solidnego i sensownego planu nauki.

  2. Nauka ze specjalistą językowym - szczególnie polecam osobom, które nie do końca wiedzą, jak się uczyć, nie mają wizji swojej nauki, sprecyzowanych oczekiwań i celów, narzędzi i materiałów oraz determinacji do uzyskania tego wszystkiego samodzielnie. Jeżeli czujesz, że opracowanie planu nauki jest dalekie od Twoich możliwości zdecyduj się na naukę ze szkołą językową. W tym miejscu gorąco zapraszam Cię do współpracy z moją szkołą ENGLISHUP - www.englishup.pl.


Wybierz cel językowy i dobierz materiał


Niezależnie od tego jaką formę nauki wybierzesz, ważne będzie ustalenie celu językowego. Zrób to samodzielnie lub z lektorem. Zastanów się co chcesz osiągnąć, czy będzie to zdobycie wyższego poziomu językowego, zdanie jakiegoś egzaminu, czy poprawienie swoich umiejętności z konkretnego obszaru języka.

Ustalenie powyższego otworzy Ci (lub Twojemu specjaliście) furtkę do odpowiedniego doboru materiałów.


Cel językowy to wspomniany punkt docelowy w Twojej podróży językowej - dlatego jest aż tak istotny! Oczywiście pamiętaj, że na tym nie koniec. Rozwój językowy to stały proces i nie traktuj go jako ostatecznej mety. Po osiągnięciu celu językowego wyznacz nowy, bardziej ambitny - tak jak wspomniałem nauka do podróż.


Mamy to szczęście, że rynek obfituje dziś w szeroką gamę dobrych materiałów językowych - zarówno płatnych w postaci książek, podręczników, e-booków, kursów online, aplikacji itp. jak i bezpłatnych (również w podobnych formach). Odpowiedni dobór nie powinien stanowić większego problemu, jeśli jesteś osobą dociekliwą i potrafisz zweryfikować ich jakość. W przeciwnym wypadku zawsze pozostaje pomoc specjalistów.


Otaczaj się językiem i daj sobie trochę czasu


Język powinien na stałe przeniknąć do Twojego życia. Zaaranżuj swoje środowisko tak, aby języka obcego było w nim jak najwięcej! Kiedy otoczysz się językiem obcym, stworzysz sobie warunki mocno wspierające Twój rozwój językowy. Włącz zatem kanał obcojęzyczny, wznów kontakt ze starym znajomym z Anglii, poczytaj ciekawostki kulturowe związane z krajami, w których używany jest ten język i... Daj sobie trochę czasu. Przecież nauka języka to nie wyścig, a podróż, pamiętasz?


Comments


Commenting has been turned off.
ENGLISHUP.pl - Szkolenia językowe w dowolnym miejscu i czasie

Zapytaj o ofertę

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb przygotowania oferty i/lub realizacji usług. 

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych do celów marketingowych

Wiadomość wysłana poprawnie!

Ofertę otrzymasz na adres e-mail w ciągu 48h.

Nowa jakość szkoleń

/ szkolenia językowe online w formie
video-konferencji

bottom of page