top of page

Nie jesteś za stary na naukę języka!

Jednym z kluczowych czynników, wpływających na zdolność do przyswajania wiedzy jest wiek. Nieubłaganie płynące lata, stają się biologicznym hamulcem ograniczającym Twój potencjał. Czy jesteś jednak w stanie go uwolnić i przezwyciężyć związane z nim trudności?

street corner
“Czas jest bezwględnym rzeźbiarzem ludzi.”

Odisseas Elitis


Faktom nie można zaprzeczyć. Wraz z wiekiem człowiek się zmienia. Nie chodzi tu tylko rzecz jasna o wygląd zewnętrzny – mijające lata zmieniają Twój organizm od środka. W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym ilość synaps i połączeń między neuronami zmniejsza się, kora mózgowa staje się cieńsza, a przepływ krwi przez mózg jest ograniczony.


Niestety, Twoja zdolność uczenia się jest ściśle związana z wiekiem – czy oznacza to, że nauka języków w pewnym wieku przestaje mieć sens?


Rozwój mózgu a umiejętności


Naukowcy zgadzają się, że mózg człowieka rozwija się do około 25 roku życia. Nie oznacza to jednak, że w tym wieku mózg osiąga szczyt możliwości w każdym zakresie.


Bazując na materiałach z Harvard University, czasopismo Business Insider przygotowało dwa ciekawe zestawienia pokazujące różnicę pomiędzy rozwojem mózgu a jego szczytem możliwości.


Oto wiek, w którym mózg "dorasta" do konkretnych umiejętności:

5 lat – zdolności językowe

6 lat – rozwinięty wzrok i słuch

9 lat – zdolność do gry na instrumentach

15 lat – zapamiętywanie i rozwiązywanie logicznych problemów

25 lat – rozumienie i prawidłowa reakcja na nagrody, planowanie celów, pohamowanie impulsów


Poniżej natomiast przedstawiony mamy wiek, w którym mózg osiąga szczyt umiejętności w danym zakresie:

18 lat – przetwarzanie danych, śledzenie szczegółów

22 lata – nauka niezrozumiałych nazw

32 lata – zapamiętywanie nowych twarzy

43 lata – koncentracja

48 lat – "czytanie" emocji innych osób

50 lat– zrozumienie i zapamiętywanie nowych informacji, arytmetyka, wiedza ogólna

67 lat – słownictwo i wypowiadanie się


Pierwsze zestawienie pokazuje, że faktycznie mózg człowieka rozwija się, do operowania pewnymi umiejętnościami w pełni, do około 25 roku życia. Jednak dane z drugiego zestawienia zaprzeczają powszechnemu schematowi mówiącemu, że "po trzydziestce bezpowrotnie tracimy zdolności intelektualne". Oznacza to natomiast, że mniej więcej w tym wieku jesteś dopiero gotowy na dalszy rozwój i osiąganie szczytów umiejętności w trakcie całego swojego życia!


Osiąganie szczytów efektem pracy nad umysłem

Możesz odnieść wrażenie pewnego dysonansu pomiędzy faktem, że człowiek starzeje się (również intelektualnie), a tym, że może osiągać szczyty umiejętności w trakcie całego swojego życia. Wszystko okazuje się bowiem kwestią ćwiczeń – stałej pracy nad rozwojem Twojego mózgu oraz zachowaniem jego sprawności.


“Stan Twojego życia jest niczym innym, jak odbiciem stanu Twojego umysłu”

Wayne Dyer


To, w jakim wieku Twoje zdolności intelektualne ulegną spowolnieniu, jest w bardzo dużej mierze wynikiem Twojej pracy nad rozwojem umysłu.


Co robić, aby zachować sprawny umysł przez długie lata i móc podejmować się nowych wyzwań?


Ucz się języka, by... uczyć się języka!


Kluczem do zachowania sprawności intelektualnej jest trening umysłu. Polega on głównie na ćwiczeniach pobudzających pamięć i wspierających myślenie. Najlepszym treningiem umysłu spełniającym te kryteria będzie nauka języka!


Utrwalanie słownictwa, zwrotów i wyrażeń pobudzi pamięć jak żadne inne ćwiczenie, a zrozumienie zasad gramatyki zajmie Ci niejedną dłuższą chwilę. Nauka języka uwolni Cię również od ograniczeń Twojego umysłu, poprzez np. przełamanie #barieryjęzykowej. Dzięki takiemu treningowi zyskasz pewność siebie, poszerzysz horyzonty i ukształtujesz światopogląd. Można by wymieniać w nieskończoność, ponieważ nauka języka to bardzo złożony proces.


Chodzi jednak o to, że jest ona uniwersalnym narzędziem, które sprawi, że będziesz stale rozwijał swój intelekt, i co za tym idzie, z większą łatwością podejmował się nowych wyzwań np. nauki kolejnego języka! :)


Jak widzisz, rozwój to takie "perpetuum mobile", a Ty jesteś osobą która sama może zainicjować ten niekończący się stan.


Inne ważne czynniki

Nie mogę stwierdzić, że sam trening umysłu np. w postaci nauki języka wystarczy, abyś był w pełni sprawny intelektualnie – byłoby to kłamstwem. Istnieją też inne czynniki, które również mają wpływ na Twoje możliwości. Na niektóre z nich masz wpływ, na inne niestety nie.


Zacznę od tych ostatnich. To one określają Twoje możliwości od samego początku - od urodzenia. Geny, bo o nich mowa, warunkują to w jak szybkim tempie będziesz się starzeć i czy dotkną Cię choroby hamujące Twój rozwój. Genów nie możemy zmienić, możemy jednak zrobić wszystko, by zminimalizować to, co determinują.


Czynnikiem, na który masz wpływ jest nadmierny stres – choroba cywilizacyjna XXI wieku. Naturalny stres jest oczywiście czymś normalnym, problemem jest gdy staje się przewlekły. Ważne, abyś nauczył panować się nad własnymi emocjami, a nawet nastrojem. Unikniesz depresji, demencji i innych poważnych chorób.


Jako miłośnik aktywności fizycznej nie mogę zapomnieć o sporcie. Ruch nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również poprawia krążenie, i co za tym idzie, ukrwienie i dotlenienie mózgu, dzięki czemu lepiej i intensywniej on funkcjonuje.


Na kondycję umysłu mają również wpływ nawyki żywieniowe. Badania wykazują ścisły związek pomiędzy sposobem odżywiania a naszymi zdolnościami rozwojowymi. Dobra dieta, bogata w zróżnicowane mikro i makroelementy uchroni Cię od chorób, poprawi nastrój psychiczny, koncentrację i panowanie nad emocjami.


Kluczem do sukcesu będzie też stała motywacja i nastawienie na rozwój. Czytaj książki, artykuły, uczęszczaj na szkolenia. Obiecuję pomóc Ci w tym zakresie :)


Podsumowanie


Jak widzisz, niezależnie od wieku, nie jesteś za stary na naukę języka! Kondycja Twojego intelektu zależy głównie od Twoich działań i chęci. Szczyty swoich umiejętności będziesz osiągał w trakcie całego swojego życia, a rozpoczęcie nauki języka, będące świadomym efektem troski o własny rozwój, stanie się świetnym treningiem dla umysłu.


Ważne jest zrozumienie, że język, to nie tylko nowa umiejętność na liście rzeczy "do odhaczenia" – to ważny element procesu Twojego rozwoju. Połącz go z innymi (nie mniej ważnymi!) elementami i daj sobie szansę na wykorzystanie swojego potencjału.


Comments


ENGLISHUP.pl - Szkolenia językowe w dowolnym miejscu i czasie

Zapytaj o ofertę

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb przygotowania oferty i/lub realizacji usług. 

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych do celów marketingowych

Wiadomość wysłana poprawnie!

Ofertę otrzymasz na adres e-mail w ciągu 48h.

Nowa jakość szkoleń

/ szkolenia językowe online w formie
video-konferencji

bottom of page