top of page

Nauka języków w dobie pandemii

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa COVID-19 zmieniła nasz świat nie do poznania. Wszyscy musieliśmy się radykalnie przestawić na nową rzeczywistość – rzeczywistość dystansu społecznego, pracy zdalnej i radzenia sobie z problemami natury psychicznej. Gdzie wśród tych przeciwności losu jeszcze miejsce na rozwój i naukę języków?


market of clay pots

Kwestia czasu


Na pewno zauważyłeś w swoim życiu pewien paradoks. Kiedy masz mało czasu, jesteś zabiegany i Twój dzień jest wypełniony planami, okazuje się, że Twoja produktywność jest na wysokim poziomie i jesteś w stanie "upchać" dodatkowe zadania po drodze – zrobić więcej niż zwykle. Natomiast kiedy czasu masz dużo, nawet najdrobniejsze cele okazują się sporym wyzwaniem i finalnie taki dzień kończysz z marną ilością wykonanych zadań na koncie.

“Czas ma nadzwyczaj coś gorzkiego w sobie!”

Zygmunt Krasiński


Nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach staram się odnajdywać jakieś plusy, dlatego też na wieść o pandemii zacierałem ręce w nadziei na wykonanie "miliona" czynności, które miałem w planach, a których nie jestem w stanie zrobić przy normalnym trybie życia. Mimo że jestem osobą bardzo zorganizowaną i zdeterminowaną do działania, przezwyciężenie wspomnianego na początku paradoksu, również dla mnie okazało się dość trudne.


Długie godziny spędzone w czterech ścianach, gdzie wykonywałem wszystkie możliwe czynności dnia codziennego, znacznie odbijały się na samopoczuciu. Dookoła obserwowałem wśród innych ludzi masowy spadek motywacji, odpuszczanie, przekładanie "na później" i rezygnację z marzeń.


Jako językowy trener widziałem, jak z dnia na dzień pandemia gasiła również aspiracje w zakresie rozwoju językowego uczniów. Sytuacja ta stała się dla wielu niejako "wymówką" dla zrobienia przerwy w nauce i dążeniu do władania językiem obcym, a co za tym idzie podcinała skrzydła na drodze do realizacji marzeń z nim związanych.


Pandemia stała się nie tylko zabójcą ciał, ale również dusz!


Człowiek jako istota (nie)doskonała

Jako ludzie nie jesteśmy idealni. Nasze zachowania uwarunkowane są czynnikami zewnętrznymi i mało kto jest na tyle odporny psychicznie, żeby nie zwracać uwagi na otaczający go świat i wydarzenia, które mają w nim miejsce. Zostaliśmy stworzeni tak, że reakcja na bodźce zewnętrzne jest czymś naturalnym.


Wspomniana niedoskonałość w postaci "reagowania" może się jednak okazać czymś bardzo cennym. Od nas bowiem zależy jaka będzie nasza odpowiedź na kłody, które rzuca nam pod nogi los. Odpowiednio reagując, czyli podejmując właściwe działania, jesteśmy w stanie rozprawić się z naszymi niedoskonałościami. Nie jest to zadanie łatwe i wymaga wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków – możemy jednak nad tym pracować.


Odbij się od dna


Muszę upaść, aby wstać i iść w górę.”

Adam Darski


Pokazując Ci w czym leży sedno ludzkich zachowań w zmieniającym się świecie, czuję się w obowiązku, aby pokierować Cię i pomóc z powrotem nabrać motywacji do rozwoju – szczególnie w obszarze językowym.


W materiałach jakie aktualnie przygotowuję, pokażę Ci, jak w szybkim tempie odzyskać siły, determinację i nabrać odpowiednie nawyki by znów wystartować z nauką języka. Zaproponuję konkretne metody i rozwiązania, które pozwolą Ci ruszyć z miejsca. Pomogę Ci rozpocząć ważny proces zmian, dając kilka istotnych wskazówek już w tym wpisie. :)


Na początek zastosujmy moją ulubioną zasadę "odbicia się od dna". Kiedy czuję, że wszystko idzie nie po mojej myśli, sytuacja jest najgorsza z możliwych (np. pandemia), a motywacja równa się zeru, wyobrażam sobie, że sięgnąłem dna. Skoro już tam jestem, to może być tylko lepiej... Czas więc na "odbicie" i nabranie rozpędu! Gorzej przecież nie będzie, więc czas brać się do roboty, bo potem czeka mnie już tylko seria sukcesów.


Po prostu zacznij


Zgadza się, w "normalnych" czasach sprzed pandemii opcji było więcej – przynajmniej pozornie.

Wiele osób z wiadomych względów ogranicza kontakt z innymi (tak przynajmniej działo się to na początku), dlatego z góry skreślają one naukę ze szkołą językową. Błąd!


Szkoły językowe normalnie funkcjonują i wiele z nich ściśle przestrzega zasad higieny i bezpieczeństwa oraz wszelkich restrykcji związanych z pandemią. A przecież wybierając naukę ze specjalistami w #szkolejęzykowej masz możliwość otrzymania wysokiej dawki entuzjazmu językowego, motywacji i rzetelnej wiedzy od doświadczonych osób przy pomocy sprawdzonych metod.


Jeśli jednak dystans społeczny wciąż jest dla Ciebie przeszkodą, ten sam efekt możesz uzyskać zapisując się na zajęcia językowe online. Każda szanująca się szkoła językowa oferuje równie wysoki poziom zajęć w formie elektronicznej np. przy wykorzystaniu zaawansowanej #platformy do tego przeznaczonej. Takie zajęcia bywają nawet ciekawsze!


Wybierając naukę na własną rękę będziesz potrzebował samodyscypliny oraz mojej pomocy! :)

Istotne będzie również odpowiednie zaplanowanie swoich działań i konsekwencja.

W związku z tym, że strategia będzie uzależniona od Twojego aktualnego poziomu oraz wybranego języka przedstawię Ci kilka uniwersalnych porad jak ruszyć z samodzielną nauką.


  1. Dowiedz się na jakim poziomie jesteś – Zakładając, że nie zaczynasz od początku, kiedy wiesz, że Twój poziom jest niski, musisz ustalić w jakim miejscu jesteś. Najszybciej uzyskasz tę informację rozwiązując #testjęzykowy.

  2. Ustal co chcesz osiągnąć i w jakim czasie – Kluczowe jest wyznaczenie miejsca docelowego (jak w podróży) oraz oszacowanie ile ta droga Ci zajmie lub ile chcesz żeby ona zajęła. Miejscem docelowym może być np. konkretny wyższy poziom lub zdany egzamin językowy. Pamiętaj, aby być realistą! Nie przeskoczysz kilku poziomów w miesiąc. Wyznacz sobie cel, który jesteś w stanie zrealizować.

  3. Rozwijaj język wszechstronnie - Warto abyś uświadomił sobie, że język to nie tylko słówka czy rozumienie języka pisanego. Język to m.in. czytanie, pisanie, słownictwo, gramatyka, mówienie i słuchanie. Wybierając źródła do nauki zadbaj o to, aby rozwijały wymienione umiejętności.

  4. Zadbaj o wysoką dawkę motywacji językowej - Stałe podtrzymywanie motywacji, przypominanie sobie dlaczego dążysz do celu i jaki jest powód nauki języka, pomogą Ci w konsekwentnym wykonywaniu zaplanowanych zadań. Pomocne będzie również wspomniane przy okazji wpisu o #barierzejęzykowej zaaranżowanie swojego otoczenia tak, by było ono inspirujące. Obiecuję również pomóc Ci w tym zakresie serwując ciekawe i praktyczne artykuły i publikacje.

  5. Nagradzaj się - Sprawdzona metoda nagradzania się za osiągnięte cele pośrednie (np. zrozumienie jakiegoś zagadnienia, nauczenie się danej ilości słówek, przeczytanie tekstu obcojęzycznego) sprawi, że kolejne wyzwania będziesz podejmował chętniej.

Powyższe wystarczy byś ruszył już dzisiaj, a przecież to jest zawsze najtrudniejsze!


Podsumowanie

Pandemia mocno wpłynęła na nasze życie, jednak przy odpowiednim poziomie samodyscypliny nie musimy tkwić w miejscu, czy wręcz się cofać. Potraktuj pandemię jak pretekst do "odbicia się od dna". Niech Twoja reakcja będzie odpowiednia i świadoma. Myślę, że w głębi duszy czujesz, że stać Cię na więcej – pomogę Ci uwolnić ten drzemiący potencjał! Do dzieła!


コメント


ENGLISHUP.pl - Szkolenia językowe w dowolnym miejscu i czasie

Zapytaj o ofertę

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb przygotowania oferty i/lub realizacji usług. 

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych do celów marketingowych

Wiadomość wysłana poprawnie!

Ofertę otrzymasz na adres e-mail w ciągu 48h.

Nowa jakość szkoleń

/ szkolenia językowe online w formie
video-konferencji

bottom of page