top of page

5 dowodów na to, że wciąż musisz popracować nad językiem obcym

Ostatnimi czasy zauważyłem pewną niepokojącą tendencję wśród osób uczących się języka obcego. Stwierdzenia takie, jak "potrafię przekazać już informację w innym języku", czy "umiem już wystarczająco dużo", stały się pretekstem do mocnego wyhamowania w rozwoju językowym. Dla niektórych są one wręcz "mantrą", która uzasadnić ma porzucenie marzeń o władaniu językiem obcym na wysokim poziomie. Czy naprawdę opłaca się zadowalać przeciętnością i zaprzepaścić swój potencjał?


sea waves GIF
“Wszyscy ludzie z natury pragną wiedzy.”

Arystoteles


Powyższe słowa świadczą o tym, że każdy z nas ma wrodzoną ciekawość i żądzę wiedzy. Od urodzenia pragniemy wiedzieć więcej, doświadczać więcej i poszerzać horyzonty. Naturalnym jest oczywiście, że jako ludzie różnimy się charakterami, temperamentem i co za tym idzie również stopniem naszej ciekawości i aspiracji. Nie bez znaczenia pozostaje też nasza sytuacja życiowa. To, co dla jednych będzie zaledwie przystankiem na drodze rozwoju lub tzw. celem pośrednim, dla innych jest już metą. Dlaczego się tak dzieje?


Możliwości a rzeczywistość

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Rodzisz się w biednym kraju, w biednej rodzinie, jeśli masz szczęście, w ciągu dnia udaje Ci się zdobyć posiłek. Państwo nie zapewnia Ci nic, a Ty musisz przetrwać przestrzegając surowego prawa. Zdajesz sobie sprawę, że gdzieś na świecie inni ludzie mają lepiej... Ale jak uważasz, czy będąc w takiej sytuacji dbasz o wielkie osiągnięcia edukacyjno-rozwojowe? Ogromnym szczęściem byłoby dla Ciebie, gdybyś w ogóle miał możliwość uczenia się, czy nawet przeczytania książki (prawdopodobnie nawet tego nie potrafisz). Z czego wynika fakt, że Twoje aspiracje są tak niewielkie?


Po pierwsze, troszczysz się o to, by zaspokoić swoje potrzeby podstawowe – to naturalne. Drugi aspekt, to niesprzyjające okoliczności w jakich się znajdujesz. Mnie natomiast interesuje trzeci – brak świadomości.

W jakim sensie?


Sytuacja i okoliczności, w których się znalazłeś wykreowały brak świadomości dotyczącej Twoich możliwości. Jako człowiek, nie różnisz się przecież niczym od innych np. bogatych dzieci, które miały więcej szczęścia. Brakuje Ci jednak wiedzy o rozpiętości i wachlarzu możliwości, po jakie potencjalnie jesteś w stanie sięgnąć. Co to znaczy? Nie wiesz lub nie zdajesz sobie sprawy z tego co jest możliwe, jak to zdobyć i jakie korzyści to dla Ciebie przyniesie. Wszystko to sprawia, że zadowalasz się tym, co tu i teraz, tym co już masz, co zdobyłeś lub zdobędziesz (bardzo często są to osiągnięcia zaspokajające podstawowe potrzeby).


Oczywiście zdaję sobie sprawę, że osobom znajdującym się we wspomnianej sytuacji ciężko jest się z niej wydostać, nie mówiąc już o wielkich postępach. Jednak przykład ten miał Ci uzmysłowić, że podobnie może dziać się w Twoim prawdziwym życiu. Egzystujesz w pewnej ograniczającej bańce. Również możesz nie do końca być świadomy co jeszcze jest możliwe, możesz nie znać narzędzi czy sposobów na to jak to zdobyć i nie wiedzieć jak ogromne korzyści Ci to przyniesie. Różnica jest taka, że żyjesz w okolicznościach, które pozwalają Ci sięgnąć po więcej i nie pozostać biernym. Ograniczeniem jest natomiast Twój wygodny, bezpieczny świat i komfort psychiczny, które stworzyłeś w swojej głowie.


5 twardych dowodów


Skoro już wiemy, że możesz więcej niż Ci się wydaje to ustalmy, czym jest to "więcej" w kontekście nauki języka obcego.


Poniżej przedstawiam Ci 5 twardych dowodów na to, że musisz popracować nad językiem obcym i porzucić mrzonki o swojej "zadowalającej wiedzy". Przy każdym z nich znajdziesz również informację jak nadrobić te braki i jakie korzyści to przyniesie.


  1. Wciąż borykasz się z barierą językową – pomimo Twoich umiejętności na wysokim poziomie zdarza się, że odbiera Ci mowę, kiedy znajdziesz się w sytuacji kiedy trzeba reagować spontanicznie np. ktoś spyta Cię o drogę. Informacje o tym, jak przełamać barierę językową i jakie korzyści z tego płyną znajdziesz w osobnym wpisie pt. Czy bariera językowa to fikcja? (<kliknij i przeczytaj).

  2. Stosujesz zasady gramatyczne tylko w teorii – zakładając, że zrozumiałeś najważniejsze zasady gramatyczne, jesteś w stanie je zastosować tylko na papierze, rozwiązując zadania, ćwiczenia itp. Umiesz nawet ładnie wyjaśnić, kiedy je stosować – jednak w praktyce tego nie robisz! Nie pilnujesz się, gdy mówisz, więc nie wykorzystujesz zdobytej wiedzy. Zwracaj szczególną uwagę na gramatykę podczas mówienia, poproś swojego lektora lub rozmówcę, aby poprawiał Cię na bieżąco. Inicjujcie rozmowy ćwiczące daną zasadę gramatyczną, czas itp. Stosując gramatykę w praktyce jakość Twoich wypowiedzi będzie na najwyższym poziomie, a to najlepszy dowód na to, że władasz językiem wzorowo.

  3. Twój język jest "zwyczajny" i "prosty" – umiesz, co prawda, przekazać kompletną informację, nawet jak nie znasz jakiegoś słowa, jesteś w stanie wybrnąć z sytuacji opisując je "naokoło". Świetnie! Ale niestety Twój język jest nieco płaski i nudny. Dodaj mu kolorów stosując czasowniki frazowe (tzw. "frejzale"), kolokacje, idiomy i język specjalistyczny związany z dziedziną, której dotyczy rozmowa. Chcesz brzmieć jak native speaker? To niezbędne kroki do uzyskania "naturalności językowej".

  4. Brak Ci odpowiedniego akcentu – możliwe, że celowo nie chcesz brzmieć sztucznie i dlatego porzuciłeś ten temat na zawsze. Pamiętaj jednak, że akcent bliski temu, jakim posługują się native speakerzy to jakość sama w sobie! Nie nakłaniam Cię oczywiście do używania go na siłę. Staraj się natomiast mierzyć wysoko i porzuć polskie naleciałości na rzecz piękna języka, którego się uczysz. Zawsze sprawdzaj, jak powinno wymawiać się nowo poznane słowa (np. w słowniku internetowym) i pilnuj, aby język którym się posługujesz był możliwie najbliższy oryginałowi.

  5. Nie dbasz o kontekst kulturowy - stale powtarzam, że język to nie tylko słowa, ale również to, co się za nimi kryje. Proces powstawania języka jest ściśle związany z kulturą kraju, w którym się on rozwijał. Zatem język to historia, ludzie, kraj, tradycje, ciekawostki. Najbardziej interesującym aspektem nauki języka jest właśnie kontekst kulturowy! Zakochaj się we wszystkim co związane z językiem, którego się uczysz, a zobaczysz jak barwna i głęboka będzie to przygoda! Traktowanie języka tylko jako narzędzie do komunikacji świadczy niestety o Twoim prostym podejściu do rozwoju językowego. Zmień to, zainteresuj się i sięgnij po więcej! Pomogę Ci w tym :)


Podsumowanie

Jeżeli należysz do grona osób, którym wydaje się, że osiągnęły wystarczająco dużo na drodze językowej, a chociaż jeden z powyższych dowodów dotyczy Ciebie, wiedz że masz nad czym pracować. Grzechem byłoby mieć świadomość, że możesz coś zrobić i zaprzepaścić swój potencjał. Od Ciebie jednak zależy, czy chcesz zadowolić się tym, co już osiągnąłeś i stanąć w miejscu, czy kontynuować proces rozwoju i osiągnąć więcej. Każdy jest kowalem własnego losu, dlatego decyzję podejmij sam. Do mnie osobiście, żadne wymówki nie przemawiają i nie zamierzam ich akceptować. Ja wybieram drogę rozwoju, jeśli Ty również, miło mi że będziemy kroczyć nią razem!


留言


ENGLISHUP.pl - Szkolenia językowe w dowolnym miejscu i czasie

Zapytaj o ofertę

Zgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb przygotowania oferty i/lub realizacji usług. 

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych do celów marketingowych

Wiadomość wysłana poprawnie!

Ofertę otrzymasz na adres e-mail w ciągu 48h.

Nowa jakość szkoleń

/ szkolenia językowe online w formie
video-konferencji

bottom of page